خازن مبحث 1
تبلیغات تجاری در گروه تخصصی تعمیرکاران ( تعرفه تبلیغات )
خازن مبحث 1 خازن مبحث 1 خازن مبحث 1 خازن مبحث 1 خازن مبحث 1
نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: خازن مبحث 1

 1. #1

  https://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gif
  عضو گروه
  icii آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  September 2010
  نوشته ها
  98
  تشکر
  115
  تشکر شده : 693
  پسندیده شده
  6
  مورد پسند شما
  4
  میزان امتیاز
  90
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض خازن مبحث 1

  خازن عبارتست از دو صفحهٔ موازی فلزی که در میان آن لایهای از هوا یا عایق قرار دارد. خازنها انرژی الکتریکی را نگهداری میکنند و به همراه مقاومتها، در مدارات تایمینگ استفاده میشوند. همچنین از خازنها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم استفاده میشود. از خازنها در مدارات بهعنوان ***** هم استفاده میشود. زیرا خازنها به راحتی سیگنالهای غیر مستقیم AC را عبور میدهند ولی مانع عبور سیگنالهای مستقیم DC میشوند.
  ظرفیت
  ظرفیت معیاری برای اندازه گیری توانایی نگهداری انرژی الکتریکی است. ظرفیت زیاد بدین معنی است که خازن قادر به نگهداری انرژی الکتریکی بیشتری است. واحد اندازه گیری ظرفیت فاراد است. 1 فاراد واحد بزرگی است و مشخص کننده ظرفیت بالا میباشد. باید گفت که ظرفیت خازن ها یک کمیت فیزیکی هست و به ساختمان خازن وابسته است و به مدار و اختلاف پتانسیل بستگی ندارد ، بنابراین استفاده از واحدهای کوچکتر نیز در خازنها مرسوم است. میکروفاراد µF، نانوفاراد nF و پیکوفاراد pF واحدهای کوچکتر فاراد هستند.
  µ means 10-6 (millionth), so 1000000µF = 1F
  n means 10-9 (thousand-millionth), so 1000nF = 1µF
  p means 10-12 (million-millionth), so 1000pF = 1nF
  خازن المان الکتریکی است که میتواند انرژی الکتریکی را توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی) در خود ذخیره کند. انواع خازن در مدارهای الکتریکی بکار میروند. خازن را با حرف C که ابتدای کلمه capacitor است نمایش میدهند. ساختمان داخلی خازن از دو قسمت اصلی تشکیل میشود:
  الف – صفحات هادی ب – عایق بین هادیها (دی الکتریک) ساختمان خازن هرگاه دو هادی در مقابل هم قرار گرفته و در بین آنها عایقی قرار داده شود، تشکیل خازن میدهند. معمولاً صفحات هادی خازن از جنس آلومینیوم ، روی و نقره با سطح نسبتاً زیاد بوده و در بین آنها عایقی (دی الکتریک) از جنس هوا ، کاغذ ، میکا ، پلاستیک ، سرامیک ، اکسید آلومینیوم و اکسید تانتالیوم استفاده میشود. هر چه ضریب دی الکتریک یک ماده عایق بزرگتر باشد آن دی الکتریک دارای خاصیت عایقی بهتر است. به عنوان مثال ، ضریب دی الکتریک هوا 1 و ضریب دی الکتریک اکسید آلومینیوم 7 میباشد. بنابراین خاصیت عایقی اکسید آلومینیوم 7 برابر خاصیت عایقی هوا است. انواع خازن الف- خازنهای ثابت • سرامیکی • خازنهای ورقهای • خازنهای میکا • خازنهای الکترولیتی o آلومینیومی o تانتالیوم
  ب- خازنهای متغیر • واریابل • تریمر انواع خازن بر اساس شکل ظاهری آنها 1. مسطح 2. کروی 3. استوانهای انواع خازن بر اساس دی الکتریک آنها 1. خازن کاغذی 2. خازن الکترونیکی 3. خازن سرامیکی 4. خازن متغییر

  کاربرد خازنها در مدارات دیجیتال و انالوگ: در مدارات دیجیتال از خازنها به عنوان عنصر ذخیره کننده انرژی استفاده میکنند که در یک لحظه شارژ و در لحظه دیگر دشارژ میشود ولی در مدارات انالوگ از خازن جهت ایزوله کردن(جداساختن)دو منبع متناوب و مستقیم استفاده میشود خازن در برابر ولتاژ متناوب مثل اتصال کوتاه عمل میکند و اجازه ورود یا خروج میدهد ولی در مقابل ولتاژ مستقیم همانند سد عمل میکند و اجازه ورود و یا خارج شدن ولتاژ مستقیم از مدار را به قسمت تحت ایزوله خود نمیدهد.

  ادامه دارد
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  2 کاربر برای این پست سودمند از icii عزیز تشکر کرده اند: abady,آناهیتا

 2. #2

  https://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gif
  عضو گروه
  icii آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  September 2010
  نوشته ها
  98
  تشکر
  115
  تشکر شده : 693
  پسندیده شده
  6
  مورد پسند شما
  4
  میزان امتیاز
  90
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض خازن مبحث 2

  خازن کروی

  خازن مسطح (خازن تخت) دو صفحه فلزی موازی که بین آنها عایقی به نام دی الکتریک قرار دارد، مانند (هوا ، شیشه). با اتصال صفحات خازن به یک مولد میتوان خازن را باردار کرد. اختلاف پتانسیل بین دو سر صفحات خازن برابر اختلاف پتانسیل دو سر مولد خواهد بود. ظرفیت خازن (C) نسبت مقدار باری که روی صفحات انباشته میشود بر اختلاف پتانسیل دو سر باتری را ظرفیت خازن گویند؛ که مقداری ثابت است.
  C = kε0 A/d
  C = ظرفیت خازن بر حسب فاراد
  Q = بار ذخیره شده برحسب کولن
  V = اختلاف پتانسیل دو سر مولد برحسب ولت

  ε0 = قابلیت گذر دهی خلا است که برابر است با: 8.85 × 12-10 _ C2/N.m2

  k (بدون یکا) = ثابت دی الکتریک است که برای هر مادهای فرق دارد. تقریباً برای هوا و خلأ 1=K است و برای محیطهای دیگر مانند شیشه و روغن 1
  ماده گذردهی عایق ماده گذردهی عایق هوا 1.0006 میکا 6-8 کهربا 2.8 پارافین 2.3 سفال (برای مهندسی رادیو)تا 80 کوارتز 4.5 کائوچو 3 آب خالص 81 شیشه 4-7

  A = سطح خازن بر حسب m2

  d =فاصله بین دو صفه خازن بر حسب m


  چند نکته • آزمایش نشان میدهد که ظرفیت یک خازن به اندازه بار (q) و به اختلاف پتانسیل دو سر خازن (V) بستگی ندارد بلکه به نسبت q/v بستگی دارد. • بار الکتریکی ذخیره شده در خازن با اختلاف پتانسیل دو سر خازن نسبت مستقیم دارد. یعنی: q a v • ظرفیت خازن با فاصله بین دو صفحه نسبت عکس دارد. یعنی: C a 1/d • ظرفیت خازن با مساحت هر یک از صفحات و جنس دی الکتریک (K )نسبت مستقیم دارد. یعنی: C a A و C a K شارژ یا پر کردن یک خازن وقتی که یک خازن بی بار را به دو سر یک باتری وصل کنیم؛ الکترونها در مدار جاری میشوند. بدین ترتیب یکی از صفحات بار (+) و صفحه دیگر بار (-) پیدا میکند. آن صفحهای که به قطب مثبت باتری وصل شده ؛ بار مثبت و صفحه دیگر بار منفی پیدا میکند. خازن پس از ذخیره کردن مقدار معینی از بار الکتریکی پر میشود. یعنی با توجه به اینکه کلید همچنان بسته است؛ ولی جریانی از مدار عبور نمیکند و در واقع جریان به صفر میرسد. یعنی به محض اینکه یک خازن خالی بدون بار را در یک مدار به مولد متصل کردیم؛ پس از مدتی کوتاه عقربه گالوانومتر دوباره روی صفر بر میگردد. یعنی دیگر جریانی از مدار عبور نمیکند. در این حالت میگوییم خازن پرشده است. دشارژ یا تخلیه یک خازن ابتدا خازنی را که پر است در نظر میگیریم. دو سر خازن را توسط یک سیم به همدیگر وصل میکنیم. در این حالت برای مدت کوتاهی جریانی در مدار برقرار میشود و این جریان تا زمانی که بار روی صفحات خازن وجود دارد برقرار است. پس از مدت زمانی جریان صفر خواهد شد. یعنی دیگر باری بر روی صفحات خازن وجود ندارد و خازن تخلیه شده است. اگر خازن کاملاً پر شود دیگر جریانی برقرار نمیشود و اگر خازن کاملاً تخلیه شود باز هم جریانی برقرار نمیشود.


  تأثیر ماده دیالکتریک در فضای بین دو صفحه موازی یک خازن وقتی که خازنی را به مولدی وصل میکنیم؛ یک میدان یکنواخت در داخل خازن بوجود میآید. این میدان الکتریکی بر توزیع بارهای الکتریکی اتمی عایقی که در درون صفحات قرار دارد اثر میگذارد و باعث میشود که دو قطبیهای موجود در عایق طوری شکل گیری کنند؛ که در یک سمت عایق بارهای مثبت و در سمت دیگر آن بارهای منفی تجمّع کنند. توزیع بارهایی که در لبههای عایق قرار دارند؛ بر بارهای روی صفحات خازن اثر میگذارد. یعنی بارهای منفی روی لبههای عایق؛ بارهای مثبت بیشتری را روی صفحات خازن جمع میکند؛ و همینطور بارهای مثبت روی لبههای عایق بارهای منفی بیشتری را روی صفحات خازن جمع میکند. بنابراین با افزایش ثابت دی الکتریک (K) میتوان بارهای بیشتری را روی خازن جمع کرد و باعث افزایش ظرفیت یک خازن شد. با گذاشتن دی الکتریک در بین صفحات یک خازن ظرفیت آن افزایش مییابد. میدان الکتریکی درون خازن تخت در فضای بین صفحات خازن بار دار میدان الکتریکی یکنواختی برقرار میشود که جهت آن همواره از صفحه مثبت خازن به سمت صفحه منفی خازن است. اندازه میدان همواره یک عدد ثابت میباشد.
  E=V/d

  E: میدان الکتریکی
  V: اختلاف پتانسیل دو سر خازن
  d: فاصله بین دو صفحه خازن

  میدان الکتریکی با اختلاف پتانسیل دو سر خازن نسبت مستقیم و با فاصله بین صفحات خازن نسبت عکس دارد. به هم بستن خازنها خازنها در مدار به دو صورت بسته میشوند: 1. موازی 2. متوالی (سری) بستن خازنها به روش موازی در بستن به روش موازی بین خازنها دو نقطه اشتراک وجود دارد. در این نوع روش:
  • اختلاف پتانسیل برای همة خازنها یکی است. • بار ذخیره شده در کل مدار برابر است با مجموع بارهای ذخیره شده در هریک از خازنها. ظرفیت معادل در حالت موازی مولد V = V1 = V2 = V3
  بار کل Q = Q1 + Q2 + Q3
  CV = C1V1 + C2V2 + C3V3
  ظرفیت کل : C = C1 + C2 + C3


  بستن خازنها بصورت متوالی در بستن به روش متوالی بین خازنها یک نقطه اشتراک وجود دارد و تنها دو صفحه دو طرف مجموعه به مولد بسته شده ؛ از مولد بار دریافت میکند. صفحات مقابل نیز از طریق القاء بار الکتریکی دریافت میکنند. بنابراین اندازه بار الکتریکی روی همه خازنها در این حالت باهم برابر است. در بستن خازنها به طریق متوالی:
  • بارهای روی صفحات هر خازن یکی است. • اختلاف پتانسیل دو سر مدار برابر است با مجموع اختلاف پتانسیل دو سر هر یک از خازنها. ظرفیت معادل در حالت متوالی:
  بار کل Q = Q1 = Q2 = Q3
  اختلاف پتانسیل کل V = V1 + V2 + V3
  q/C = q1/C1 + q2/C2 + q3/C3
  C-1 = 1/C1 + 1/C2 + 1/C3

  ظرفیت کل در حالت متوالی ، وارون ظرفیت معادل ، برابر است با مجموع وارون هریک از خازنها.


  انرژی ذخیره شده در خازن پر شدن یک خازن باعث بوجود آمدن بار ذخیره در روی آن میشود و این هم باعث میشود که انرژی روی صفحات ذخیره گردد. کل کاری که در فرآیند پر شدن خازن انجام میشود از طریق محاسبه بدست میآید. کاربرد خازن با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره میشود؛ برای ایجاد میدانهای الکتریکی یکنواخت میتوان از خازن استفاده کرد. خازنها میتوانند میدانهای الکتریکی را در حجمهای کوچک نگه دارند؛ به علاوه میتوان از آنها برای ذخیره کردن انرژی استفاده کرد. خازن در اشکال مختلف ساخته میشود.
  خازن وسیلهای الکتریکی است که در مدارهای الکتریکی اثر خازنی ایجاد میکند. اثر خازنی خاصیتی است که سب میشود مقداری انرژی الکتریکی در یک میدان الکترواستاتیک ذخیره شود و بعد از مدتی آزاد گردد. به تعبیر دیگر ، خازنها المانهایی هستند که میتوانند مقداری الکتریسیته را به صورت یک میدان الکترواستاتیک در خود ذخیره کنند. همانگونه که یک مخزن آب برای ذخیره کردن مقداری آب مورد استفاده قرار میگیرد. خازنها به اشکال گوناگون ساخته میشوند و متداولترین آنها خازنهای مسطح هستند.
  این نوع خازنها از دو صفحه هادی که بین آنها عایق یا دی الکتریک قرار دارد. صفحات هادی نسبتا بزرگ هستند و در فاصلهای بسیار نزدیک به هم قرار میگیرند. دی الکتریک انواع مختلفی دارد و با ضریب مخصوصی که نسبت به هوا سنجیده میشود، معرفی میگردد. این ضریب را ضریب دی الکتریک مینامند. خازنها به دو دسته کلی ثابت و متغیر تقسیم بندی میشوند. خازنها انواع مختلفی دارند و از لحاظ شکل و اندازه با یک دیگر متفاوتاند. بعضی از خازنها از روغن پر شده و بسیار حجیماند. برخی دیگر بسیار کوچک و به اندازه یک دانه عدس میباشند. خازنها بر حسب ثابت یا متغیر بودن ظرفیت به دو گروه تقسیم میشوند: خازنهای ثابت و خازنهای متغیر.
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  2 کاربر برای این پست سودمند از icii عزیز تشکر کرده اند: abady,newngah

 3. #3

  https://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gif
  عضو گروه
  amiraram آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  تشکر شده : 12
  پسندیده شده
  0
  مورد پسند شما
  0
  میزان امتیاز
  70
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  در مورد خازن های smd لطفا بنویسید
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  2 کاربر برای این پست سودمند از amiraram عزیز تشکر کرده اند: abady,newngah

 4. #4

  starstarstarstarstar
  مدیر کل سایت
  MiAnAbY هم اکنون آنلاین است.

  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  شـوشتــــــر
  نوشته ها
  17,319
  تشکر
  32,119
  تشکر شده : 51,702
  پسندیده شده
  6337
  مورد پسند شما
  4678
  میزان امتیاز
  336261
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  سلام دوست عزیز

  خازن dip با smd فرقی نداره
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  2 کاربر برای این پست سودمند از MiAnAbY عزیز تشکر کرده اند: abady,newngah
  جهت عضویت در جمع تعمیرکاران بروی متن بالا کلیک کتید

  به هیچ سوالی در پیام خصوصی و تماس تلفنی پاسخ داده نمیشود لطف کنید از پرسیدن سوال در پیام خصوصی خودداری کنید و به هیچ وجه جهت پرسش سوال تماس نگیرید و سوال خود را در بخش مورد نظر بپرسید تا در اسرع وقت رسیدگی شود


 5. #5

  starstarstarstarstar
  عضو گروه
  sadegh11 آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  February 2011
  نوشته ها
  8
  تشکر
  53
  تشکر شده : 23
  پسندیده شده
  1
  مورد پسند شما
  2
  میزان امتیاز
  90
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  با سلام
  اگر دو خازن با ظرفیت مساوی و ولتاژمساوی ولی در اندازه با هم فرق داشته باشد یعنی یکی کوچک و یکی بزرگ آیا در مدار ایجاد اشکال میکند .
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  2 کاربر برای این پست سودمند از sadegh11 عزیز تشکر کرده اند: abady,newngah

 6. #6

  starstarstarstarstar
  مدیر کل سایت
  MiAnAbY هم اکنون آنلاین است.

  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  شـوشتــــــر
  نوشته ها
  17,319
  تشکر
  32,119
  تشکر شده : 51,702
  پسندیده شده
  6337
  مورد پسند شما
  4678
  میزان امتیاز
  336261
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  خیر . اگه ظرفیت و ولتاژ مساوی باشند تاثیری ندارد
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  2 کاربر برای این پست سودمند از MiAnAbY عزیز تشکر کرده اند: abady,newngah
  جهت عضویت در جمع تعمیرکاران بروی متن بالا کلیک کتید

  به هیچ سوالی در پیام خصوصی و تماس تلفنی پاسخ داده نمیشود لطف کنید از پرسیدن سوال در پیام خصوصی خودداری کنید و به هیچ وجه جهت پرسش سوال تماس نگیرید و سوال خود را در بخش مورد نظر بپرسید تا در اسرع وقت رسیدگی شود


 7. #7

  https://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gif
  عضو گروه
  شایان کرم پیشه آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  August 2011
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  3 بار در 1 پست از ایشان تشکر شده است
  پسندیده شده
  0
  مورد پسند شما
  0
  میزان امتیاز
  10
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض خازن عدسی و خازن های متغیر

  لطفا در مورد خازن های عدسی و طریقه خواندن آنها و همچنین خازن های متغیر و ترتیب پایه های آنها مطب بگذارید
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  3 کاربر برای این پست سودمند از شایان کرم پیشه عزیز تشکر کرده اند: abady,gholamtv,newngah

 8. #8

  starstarstarstarstar
  مدیر کل سایت
  MiAnAbY هم اکنون آنلاین است.

  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  شـوشتــــــر
  نوشته ها
  17,319
  تشکر
  32,119
  تشکر شده : 51,702
  پسندیده شده
  6337
  مورد پسند شما
  4678
  میزان امتیاز
  336261
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  سلام دوست عزیز

  جهت خواندن مقدار مقاومت های عدسی از این برنامه استفاده کنید

  منبع :Www.TamirKaran.ir
  3 کاربر برای این پست سودمند از MiAnAbY عزیز تشکر کرده اند: abady,gholamtv,newngah
  جهت عضویت در جمع تعمیرکاران بروی متن بالا کلیک کتید

  به هیچ سوالی در پیام خصوصی و تماس تلفنی پاسخ داده نمیشود لطف کنید از پرسیدن سوال در پیام خصوصی خودداری کنید و به هیچ وجه جهت پرسش سوال تماس نگیرید و سوال خود را در بخش مورد نظر بپرسید تا در اسرع وقت رسیدگی شود


 9. #9

  starstarstarstarstar
  عضو گروه
  hadi_e آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  February 2011
  نوشته ها
  337
  تشکر
  255
  تشکر شده : 685
  پسندیده شده
  236
  مورد پسند شما
  236
  میزان امتیاز
  1050
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  خازن متغییر

  خازن های بدون قطبیت:این خازن ها در انواع مختلف

  خازن های کاغذی
  خازن های سرامیکی
  خازن های عدسی
  خازن تانتالیومی
  خازن میکا
  خازن روغنی

  وغیره می باشد.  خازنهای ثابت :

  این خازنها دارای ظرفیت معینی هستند که در وضعیت معمولی تغییر پیدا نمیکنند. خازنهای ثابت را بر اساس نوع ماده دی الکتریک به کار رفته در آنها تقسیم بندی و نام گذاری میکنند و از آنها در مصارف مختلف استفاده میشود. از جمله این خازنها میتوان انواع سرامیکی ، میکا ، ورقه ای ( کاغذی و پلاستیکی ) ،الکترولیتی ، روغنی ، گازی و نوع خاص فیلم (Film) را نام برد. اگر ماده دی الکتریک طی یک فعالیت شیمیایی تشکیل شده باشد آن را خازن الکترولیتی و در غیر این صورت آن را خازن خشک گویند. خازنهای روغنی و گازی در صنعت برق بیشتر در مدارهای الکتریکی برای راه اندازی و یا اصلاح ضریب قدرت به کار میروند. بقیه خازنهای ثابت دارای ویژگیهای خاصی هستند. در مدارات تایمینگ از خازنهای ثابت استفاده میشود .


  خازنهای سرامیکی

  خازن سرامیکی (Ceramic capacitor) معمولترین خازن غیر الکترولیتی است که در آن دی الکتریک بکار رفته از جنس سرامیک است. ثابت دی الکتریک سرامیک بالا است، از این رو امکان ساخت خازنهای با ظرفیت زیاد در اندازه کوچک را در مقایسه با سایر خازنها بوجود آورده ، در نتیجه ولتاژ کار آنها بالا خواهد بود. ظرفیت خازنهای سرامیکی معمولا بین 5 پیکو فاراد تا 1/0 میکرو فاراد است. این نوع خازن به صورت دیسکی (عدسی) و استوانه ای تولید می شود و فرکانس کار خازنهای سرامیکی بالای 100 مگاهرتز است. عیب بزرگ این خازنها وابسته بودن ظرفیت آنها به دمای محیط است، زیرا با تغییر دما ظرفیت خازن تغییر میکند. از این خازن در مدارهای الکترونیکی ، مانند مدارهای مخابراتی و رادیویی استفاده میشود.

  خازنهای ورقه ای

  در خازنهای ورقه ای از کاغذ و مواد پلاستیکی به سبب انعطاف پذیری آنها ، برای دی الکتریک استفاده می شود. این گروه از خازنها خود به دو صورت ساخته می شوند:

  خازنهای کاغذی

  دی الکتریک این نوع خازن از یک صفحه نازک کاغذ متخلخل تشکیل شده که یک دی الکتریک مناسب درون آن تزریق می گردد تا مانع از جذب رطوبت گردد. برای جلوگیری از تبخیر دی الکتریک درون کاغذ ، خازن را درون یک قاب محکم و نفوذ ناپذیر قرار می دهند. خازنهای کاغذی به علت کوچک بودن ضریب دی الکتریک عایق آنها دارای ابعاد فیزیکی بزرگ هستند، اما از مزایای این خازنها آن است که در ولتاژها و جریانهای زیاد می توان از آنها استفاده کرد.

  خازنهای پلاستیکی

  در این نوع خازن از ورقه های نازک پلاستیک برای دی الکتریک استفاده می شود. ورقه های پلاستیکی همراه با ورقه های نازک فلزی (آلومینیومی) به صورت لوله ، در درون قاب پلاستیکی بسته بندی می شوند. امروزه این نوع خازنها به دلیل داشتن مشخصات خوب در مدارات زیاد به کار می روند. این خازنها نسبت به تغییرات دما حساسیت زیادی ندارند، به همین سبب از آنها در مداراتی استفاده می کنند که احتیاج به خازنی با ظرفیت ثابت در مقابل حرارت باشد. یکی از انواع دی الکتریکهایی که در این خازنها به کار می رود پلی استایرن (Polystyrene) است، از این رو به این خازنها "پلی استر" گفته می شود که از جمله رایج ترین خازنهای پلاستیکی است. ماکزیمم فرکانس کار خازنهای پلاستیکی حدود یک مگا هرتز است.

  خازنهای میکا

  در این نوع خازن از ورقه های نازک میکا در بین صفحات خازن (ورقه های فلزی – آلومینیوم) استفاده می شود و در پایان ، مجموعه در یک محفظه قرار داده می شوند تا از اثر رطوبت جلوگیری شود. ظرفیت خازنهای میکا تقریبا بین 01/0 تا 1 میکرو فاراد است. از ویژگیهای اصلی و مهم این خازنها می توان داشتن ولتاژ کار بالا ، عمر طولانی و کاربرد در مدارات فرکانس بالا را نام برد.


  نحوه خواندن مقدار ظرفیت خازن:

  امروزه سازندگان مختلف، روی خازن های ساخته شده ظرفیت آنرا می نویسند و فقط روی بعضی از خازن ها مثل خازن عدسی، به جای نوشتن مستقیم ظرفیت یک عدد سه رقمی را ذکر می کنند. که اگر دو رقم اول را در کنار هم بنویسیم و به مقدار عدد سوم (عدد سمت راست) در جلوی آن ، صفر قرار دهیم، عدد بدست آمده ظرفیت خازن بر حسب پیکو فاراد(PF) می باشد . به عنوان مثال اگر بر روی خازنی عدد 473 نوشته شده باشد ظرفیت آن برابر است با C=47000PF یعنی ظرفیت این خازن 0.047uF است.

  و چنانچه بر روی بعضی از خازن ها نوار های رنگی کشیده شده باشد می توانیم از روش خواندن مقاومت های رنگی استفاده نماییم ولی عدد حاصل بر حسب پیکو فاراد خوانده می شود.(که این روش جهت کدگذاری خازن ها دیگر رایج نیست)


  کد رنگی خازن ها :
  در خازن های پلی استر برای سالهای زیادی از کدهای رنگی بر روی بدنه آنها استفاده می شد. در این خازن معمولا 5 رنگ (پرچم) وجود دارد

  در این کدها سه رنگ اول ظرفیت را نشان می دهند رنگ اول و دوم را نوشته و به اندازه مقدار پرچم سوم صفر می گذاریم

  رنگ چهارم تولرانس(درصد خطا) را نشان می دهد . که قهوه ای معرف 1%، سبز معرف 5%، سفید معرف 10%، سیاه بیانگر 20% و بنفش نشان دهنده 2.5%است
  نوار پنجم نشان دهنده ولتاژ کار خازن است بدین صورت که رنگ قهوه ای بیانگر 100 ولت، و نوار قرمز بیانگر 400 ولت است

  برای مثال قهوه ای - مشکی - نارنجی به معنی 10000 پیکوفاراد یا 10 نانوفاراد است.
  خازن های پلی استر در برابر حرارت زیاد معیوب می شوند و بنابراین هنگام لحیم کاری باید به این نکته توجه داشت.

  ترتیب رنگی خازنها به ترتیب از ۰ تا ۹ به صورت زیر است:
  سیاه، قهوه ای، قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش، خاکستری، سفید

  كد رنگی خازنها
  سیاه
  0
  قهوه ای
  1
  قرمز
  2
  نارنجی
  3
  زرد
  4
  سبز
  5
  آبی
  6
  بنفش

  7
  خاكستری
  8
  سفید
  9

  خازن های تانتالیوم به دو صورت شماره گذاری می شوند یا بطور مستقیم بر روی آنها نوشته می شود یا با کدهای رنگی شناخته می شوند روش خواندن کدهای رنگی آنها دقیقا مانند مقاومت هاست با این تفسیر که رنگ اول آنها بالای خازن است (مقدار به دست آمده بر حسب پیکو فاراد است)، در این خازن ها یک خال رنگی وجود دارد که هر کدام معرف یک ولتاژ کار است:

  سفید = 2 ولت
  زرد = 6.3 ولت
  سیاه = 10 ولت
  سبز = 16 ولت
  خاکستری = 25 ولت
  قرمز = 35 ولت
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  4 کاربر برای این پست سودمند از hadi_e عزیز تشکر کرده اند: abady,gholamtv,hamed_as,imanm
  ویرایش توسط hadi_e : 2011/08/18 در ساعت 12:48

 10. #10

  https://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gif
  عضو گروه
  arash.d آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  March 2013
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  تشکر شده : 5
  پسندیده شده
  0
  مورد پسند شما
  1
  میزان امتیاز
  30
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  سلام خازن تک رنگSMDرو چجوری باید خوند؟
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  3 کاربر برای این پست سودمند از arash.d عزیز تشکر کرده اند: abady,gholamtv,newngah

 11. #11

  starstarstarstarstar
  مدیر کل سایت
  MiAnAbY هم اکنون آنلاین است.

  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  شـوشتــــــر
  نوشته ها
  17,319
  تشکر
  32,119
  تشکر شده : 51,702
  پسندیده شده
  6337
  مورد پسند شما
  4678
  میزان امتیاز
  336261
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  خازن های SMD رو فقط از طریق نقشه یا خازن سنج میتونید ظرفیتشو بدست بیارید
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  3 کاربر برای این پست سودمند از MiAnAbY عزیز تشکر کرده اند: abady,gholamtv,newngah
  جهت عضویت در جمع تعمیرکاران بروی متن بالا کلیک کتید

  به هیچ سوالی در پیام خصوصی و تماس تلفنی پاسخ داده نمیشود لطف کنید از پرسیدن سوال در پیام خصوصی خودداری کنید و به هیچ وجه جهت پرسش سوال تماس نگیرید و سوال خود را در بخش مورد نظر بپرسید تا در اسرع وقت رسیدگی شود


 

 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
پرداخت آنلاین حق عضویت
فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
تمام حقوق برای گروه تخصصی تعمیركاران محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
سامانه پیام کوتاه گروه : 50002050031501
© Copyright TamirKaran.ir 2010-2021 | Hosted by PersianWhois.com
logo-samandehi