آموزش تست قطعات در مدار
تبلیغات تجاری در گروه تخصصی تعمیرکاران ( تعرفه تبلیغات )
آموزش تست قطعات در مدار آموزش تست قطعات در مدار آموزش تست قطعات در مدار آموزش تست قطعات در مدار آموزش تست قطعات در مدار
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1

  starstarstarstarstar
  مدیر بخش آموزشگاه و آموزش تعمیرات
  navidseddighi آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  May 2012
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,160
  تشکر
  2,197
  تشکر شده : 5,059
  پسندیده شده
  959
  مورد پسند شما
  1987
  میزان امتیاز
  16470
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض آموزش تست قطعات در مدار

  با دقت بیشتری مود توجه باشند چون گاهی ممکن است یک مقاومت 22/0 اهم تبدیل به یک مقاومت 33/0 شود و این افزایش اهم در مدارات را نباید نادیده گرفت زیرا در اکثر مدارات از این مقاومت فید بکی به مدار داده شده و میزان جریان ویا ولتاژ دراین نقطه سنجیده می شود. تست مقاومتهای متغیر
  ایننوع مقاومت از نظر شکل ظاهری در اشکال مختلف و به نامهای پتانسیومتر و ولوم ساختهمی شود به شکل استوانه به شکل کشوی و یا .... درواقع مقداری گرافیت و یا اکسیدفلزات مختلف و یا ........ را روی یک قطعه فیبر استخوانی و یا ... هرشکلی رسوب می دهند دوپایهی ثابت از طرفین خارج نموده و یک پایه لغزنده روی آن از ابتدا به انتها می لغزد وماننددو مقاومت متغیرند که باهم به صورت سری بسته شده باشند در مدارت مختلف به عنوان انواع ولوم ( صوت ، نور تصویر ویا کنتراست تصویر و یاجهت انواع تنظیمات در داخل دستگاههای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند ) .
  جهت تست بسته به مقدارمقاومت می توان در مدار نیز مانند خارج از مدار آن را تست نمود . فقط توجه بهشرایط مدار گاهی از دوپایه و گاهی از هرسه پایه استفادهمی شود البته در دستگاههای جدید از انواع چند پایه نیز استفاده شده و با توجه بهساختمان درونی می توان آن را تست نمود .
  در این جا تست نوع سه پایه توضیح داده می شود .

  می دانیم پایه طرفین مانند یک مقاومت ثابت است لذا مانند یک مقاومت ثابتآن را تست می کنیم اما نقشه مدار را باید مد نظر داشته باشیم چون ممکن است این پتانسومتربا مقاومتهای دیگر به صورت سری یا موازی و یا ترکیبی بسته شده باشد .

  پایه وسط را نسبت به هردو پایه طرفین اهم چك می کنیم و مثل دو مقاومت ثابت سری شده مقدار مقاومتش را قرائت می كنیم و می توانیم در این حالت دسته ولوم راکم و زیاد كرده در هردو جهت در ابتدا و انتها مقدار اهم قرائت شده صفر می شو د و گرنه ممکناست یکی از پایه های طرفین که اهم نادرستی نشان می دهد قطع شده باشد ویا مقاومتش بالا رفته باشد . حتی ممکن است پایه وسط قطع شدهباشد.
  تست مقاومت نوری درمدار

  یکی دیگر از مقاومتهای ویژه یا مخصوص است که با تابش نور بر سطح آن هدایتش بیشتر شده یعنی مقدار اهمش کاهش می یابد .
  در هنگام تست نیز می توان با تاباندن نور بر سطحش عملاً تغییرات اهمی آن را مشاهده نمود کافی است دراین مرحله مولتی متر را در رنج RX100 قرار دهید و نوررا بران بتابانید . با مولتیمتر دیجیتال نیز به همین شکل قابل تست است .
  مقاومتهای ویژه یا مخصوص
  مقاومتهایی هستندکه با عوامل فیزیکی عکس العمل نشان می دهند . مانند مقاومتهای حرارتی که در دونوعptc و ntc در مدارتالکترونیکی از آنها استفاده می شوند .
  ptc که در مدارات دیگوسینگ تلویزیون بیشترین استفاده را دارد مقاومتی است با عبور جریان از آن گرم شده و گرما موجب افزایش اهمش می گردد . به همین دلیل درمسیر کویل دیگوسینگ که نقش لکه گیری را از ماسک مشبک لامپ تصویر به عهده دارد از آن استفاده می گردد .
  تست این قطعه را به شرح زیر عنوان می کنم .
  الف : تست چشمی : می دانیم یکی از سریعترین روشهای عیب یابیتست ظاهری و یا چشمی است و هرتعمیرکار در هنگام عیب یابی باید اولین نکته مهم رافراموش نکرده وقبل از هر چیز قطعات داخل تلویزیون و یا مدارت الکترونیکی را با دیدباز از نظر بگذراند تا اگر اشکال ظاهری در قطعات بوجود آمده است سریعاً اقدام نمائید . پایه های قطعات را با دقت بیشتری بازدید کند خصوصاً المانهایی که درهنگام کار گرممی شوند اکثراً اطراف پایه هایشان طوقه می اندازند .
  ب : استفاده از حس لامسه چون یکی دیگر از توانائی های بشر استفادهاز حس لامسه و توانایی تشخیص گرمی و سردی از هم دیگراست و استفاده از این حس در تعمیرات بعداز تست چشمی یکی از سریعترین و راحتترین تستها می باشد . مثلاً هنگامی که تلویزیون را روشن می کنیم و دارای لکه رنگی می باشداگرptc را لمس کنیم و گرمایی حس نشود قطعاً توجه به مدار دیگوسینگ و خصوصاً خودptc اهمیت زیادی دارد خصوصاً اگر از ptc دو پایه استفاده شده باشد .
  وقتی ptc سرد باشد احتمالقطعی در آن زیاد است گاهی ممکن است خود ptc مشکلی نداشته باشد واین اشکال مربوطبه مدار دیگوس باشد .
  نکته : از حس لامسه در تست مقاومتهای ثابت پروات و یامقاومتهای آ جری و یا حتی ic ها هم خصوصاً به منظور تشخیص عبور جریان از قطعه می توان ازآن استفاده نمود یعنی هنگامیکه یک ic را لمس می کنیم و گرمای مناسبی دارد می توان نتیجه گرفت که حداقل جریانی درآن در حال عبور است . وسرد بودن قطعه ثابت می کند ممکن است مشکلی در تغذیه این قطع به وجود آمده باشد و یا خود المان قطع شده باشد . و یا داغی بیش از اندازه آن می تواند گویای مشكلی در داخل قطعه و یا ولتاژ ورودی بیش از اندازه باشد .
  اگر چندین بار این کار را انجام داده باشید اکثراً می توانید حدس بزنید کار قطعه طبیعی است یا غیر طبیعی و این نوع تست به تجربه بستگی زیادی دارد شما هم می توانید با دقت از این تجارب کسب کنید تا سرعت عمل عیب یا بی تان بیشتر شود .
  ج :قطعه ptc به دلیل نوع ساختمان داخلیش در تست می توان آنرا در کنار گوشتان تکان دهید چون اگر قرصهای داخل آن صدمه دیده باشد که با تکان دادن صدایی از داخلشان به گوش می رسد و مشخص می کندکه ptc صدمه دیده است .
  د : روش اهم چک در مدار نیز یکی دیگر ازتستهای هر قطعه ای می باشد . در این حالت ابتدا سیم دیگوس را خارج نموده و هردو قرص ptc را که یک پایه مشترک دارند تست می کنیم .
  روش تست : پایه وسط نسبت به دو پایه دیگررا اهم چک کنید . پایه وسط نسبت به پایه ای که سیم پیچ دیگوس را تغذیه می کند اهم کمی در حدود کمتر از 50 ، اهم را داراست . وپایه وسط نسبت به پایه دیگر که نقش گرم ماندن ptc را هنگام کار کردن به عهده دارد اهم زیادی دارد که از 200 ، اهم الی دو کیلو اهم در حالت سرد را نشان می دهند . البته این تست به دمای محیط نیز بستگی دارد.
  ه : تست به روش ولتاژ گیری :
  برای قطعه ای مانند ptc کمتر از این روش استفاده می شودزیرا نیاز ی نیست با وجود این همه تست ساده از این روش استفاده شود اما این روش هم خیلی موثر و مهم است و می توان برای اطمینان بیشتر از عمل کرد ptc از آن بهره جست .
  دراین حالت ابتدا ولتمتر را در رنج 300 ولت ac قرار داده دو پایه ترمینال ولتمتر آنالوگ را به دوپایه اصلی سیم پیچ دیگوس وصل کنید زمانی که ptc سرد است در لحظه اول نزدیک به ولتاژ برق شهر برای یک لحظه کوچک وارد سیم پیچ می شود ولی فقط در لحظه اول قابل تست است و سپس ولتاژ برق شهر روی دوسر سیم پیچ به شدت کاهش می یابد . به طوریکه جریان به حدود کمتر از یک میلی آمپر می رسد .

  تست مقاومت NTC درمدار

  در تلویزیونهای جدید بجای مقاومت سرج از این نوع مقاومت استفاده می شود مزیت این مقاومت نسبت به مقاومت ثابت این است که در ابتدای روشن شدن تلویزیون که مقاومت سرد است مقدار اهم آن بالاتر است و زمانی که جریان از این مقاومت عبور کند گرم شده و مقدار اهمش کاهش می یابد از این خاصیت به منظور کنترل و کم کردن جریان لحظه وصل که خازن صافی خالی است و تمایل به شارژ سریع دارد استفاده شده است .
  تست این قطعه در مدار مانند یک مقاومت ثابت است و چون مقدار مقاومتش از ده اهم کمتر است بنابراین به راحتی در مدار تست می شود کافی است مولتیمتر را در حالت اهم چک قرار داده و مقادر اهم رؤیت شده قرائت شود .  تست ترانزیستور در مدار
  برای اینكه بتوانیم ترانزیستور را بدرستی در مدار تست كنیم باید نقش این قطعه در مدار را بشناسیم .
  می دانیم از سه حالت كار ( قطع ، اشباع و اكتیو ) ترانزیستور در مدارات استفاده می شود و تست ترانزیستور در هركدام از حالات می تواند متفاوت باشد .
  نقش ترانزیستور در مدارات الكترونیكی :
  1 – ترانزیستور به عنوان تقویت كننده سیگنال در مدار پری آمپلی فایر و درایور و تقویت كننده خروجی سیگنال استفاده می شود . در واقع برای این منظور از حالت اكتیو ( فعال ) ترانزیستور استفاده شده است .
  2 – گاهی از ترانزیستور در مدارات به عنوان سویچ استفاده می كنند دراین حالت ترانزیستور مانند یك كلید عمل كرده و از دو وضعیت قطع واشباع ترانزیستور استفاده شده است .
  3 – از ترانزیستور به عنوان عنصر فعال در اسیلاتورها استفاده می شود .
  با توجه به نقش ترانزیستور درمدار و از كدام حالت آن استفاده شده تست آن را توضیح می دهم .

  1 – تست اهمی ترانزیستور در مدار این روش برای اكثر حالات تقویت ترانزیستور كاربرد دارد .

  الف : روش تست اهمی : دیود بیس امیتر و دیود بیس كلكتور را در حالت گرایش مستقیم تست می كنیم و مانند یك دیود سیلیكونی معمولی باید مولتیمتر را در مُد RX1 قرار داده و عقربه منحرف شود و یا اصطلاحاً هردو دیود راه بدهد .
  می دانیم كه در دونوع ترانزیستور NPN و PNP جهت جریان معكوس است و نیز می دانیم در مولتیمتر آنالوگ سیم قرمز به منفی باطری داخلی متصل است . پس انتظار داریم هنگامیكه سیم مشكی به دوپایه دیگر راه بدهد داریم ترانزیستور منفی NPN و در صورتیكه سیم قرمز به دوپایه دیگر راه بدهد گوئیم ترانزیستور مثبت PNP و این پایه كه به دوپایه دیگر راه می دهد پایه B است . اكنون ضمن تعیین پایه B از هدایت دیود BE و BC در جهت مستقیم مطمئن شدیم .

  اكنون مرحله بعدی تست اهمی ترانزیستور را می نویسم .

  همین پایه یعنی بیس را در جهت عكس و در همان رنج RX1 ( چون ترانزیستور در مدار قرار دارد ) تست می كنیم و هردو دیود BE و BC باید در این جهت راه ندهد و عقربه منحرف نشود نشتی جزئی قابل گذشت است .
  مرحله نهایی تست اهم چك نمودن پیوند EC می باشد بازهم مولتیمتر در رنج RX1 می باشد ( چون قطعه در مدار تست می شود ) كه در هردو جهت انتظار داریم عقربه منحرف نشود اما نشتی جزئی مانعی ندارد .
  لازم به ذكر است این تست فقط می تواند نزدیك % 60 مارا از سالم بودن ترانزیستور مطمئن سازد زیرا هر قطعه الكترونیكی احتمال سه حالت خرابی دارد.

  1 - حالتی كه قطعه شورت است و شورتی در مدار قابل تست است .
  2 – حالتی كه قطعه قطع شده است مثلاً دیود بیس امیتر راه ندهد و اتفاقاً این حالت خرابی ترانزیستور در مدار نیز قابل تست می باشد .
  3 – حالتی كه قطعه نشت دارد و این حالت برای هیچكدام از قطعات الكترونیكی در مدار قابل تست نیست . پس اگر ترانزیستوری نشت پیدا كرده باشد با روش اهمی در مدار قابل تست نیست

  تست ترانس های درایور

  معمولاً این ترانسها دارای یک اولیه و یک ثانویه می باشند که چون نقش درایو یا راه اندازی و یا تطبیق امپدانس را دارند اصولاً ولتاژ را به جریان تبدیل می کنند معمولا ً کوپلاژ کننده ای ایزوله می باشند و طبقه قبلی را که امپدانس زیادی دارد به طبقه بعدی که امپدانس ورودی کمی دارد متصل می کند . مانند چوک درایور هریزنتال
  و یا چوک درایور صوتی جهت تست باتوجه به اینکه امپدانس ورودی بیشتری دارد معمولاً کمتر از 100 اهم با مولتیمتر ها قابل سنجش می باشد . جهت چک نمودن ثانویه نیز می توان مانند یک مقاومت کم اهمی آن را در نظر گرفت . آن را تست نمود

  تست دیود در حالتیكه به عنوان برش دهنده از آن استفاده شده است

  تست زنر در مدار در این حالت مشكل است وتنها توسط اسیلسكوپ مقدور است .لذا بهترین كار خارج كردن زنر از مدار و تست كردن خارج ازمدار مطابق ( درس تست قطعات خارج از مدار ) باید تست شود
  مرحله سوم استفاده زنر درمدارات برای حفاظت بود . مثلاً اگر تغذیه یك IC 5 ولت است می توان برای حفاظت از زنر 6/5 ولتی استفاده كرد كه عملاً زنر كاری در حالت طبیعی مدار انجام نمی دهد اما هرگاه ولتاژ تغذیه IC افزایش یابد این زنر ولتاژاضافی را شاسی نموده و با ادامه این روند زنر شورت شده و IC از ولتاژ اضافی حفاظت می شود . و یا در ورودی بعضی از مدارات ( مانند AV در تلویزیون ) جهت حفاظت در مقابل الكتریسته ساكن و شوكهای احتمالی ورودیهای مدار حفاظت می شود . وبدین وسیله IC حفاظت می شود .
  تست این زنر ها معمولاً در مدار از نظر شورتی سنجیده شده و در جهت گرایش معكوس نیز مقدار اهم قرائت شده مدار در نظر گرفته می شود و در صورتیكه حالت گرایش معكوس نشت غیر عادی داشته باشد باید زنر را از مدار خارج نمود .
  تست دیود زنر در مدار
  برای تست دیودهای زنر در مدار مولتیمتر را در حالت RX1 قرار داده و گرایش مستقیم دیود را مانند دیود های سیلیكونی تست می كنیم اگر توجه به پست قبلی داشته باشید گفتم كه دراین حالت مولتیمتر 25 الی 40 ، اهم كه بستگی به نوع مولتیمتر و جریان آن دارد نشان می دهد یعنی عقربه منحرف شده و عدد یاد شده را نشان می دهد دراین حالت گویند دیود در گرایش مستقیم راه می دهد و سالم است .
  اما می دانیم استفاده دیودهای زنر به خاطر ولتاژ شكست آنهاست و نیز می دانیم هر كدام از دیودهای زنر دارای ولتاژ شكست خود می باشد و اتفاقاً دیود زنر را به همین نام نیز در بازار می شناسند مثلاً می گویند دیود زنر 2/3 ولت ویا 1/5 اتفاقاً این دیودها همواره در مدارات بخاطر همین ولتاژشكستشان مورد استفاده قرار می گیرند.
  تست سلف

  سلف یک سیم پیچ است و در انواع مختلف با هسته وبدون هسته ساخته می شود این قطعه چون از یک سیم پیچ ساخته می شود اکثراً دارای اهم DC کمتر از 100اهم می باشد وبه راحتی در مدار قابل تست است مانند یک مقاومت کم اهم آن را اهم چک کنید مقدار اهمش بستگی به طول و قطر سیم دارد.
  منبع:تعمیرگاه مجازی تلویزیونهای رنگی
  منبع :Www.TamirKaran.ir
  18 کاربر برای این پست سودمند از navidseddighi عزیز تشکر کرده اند: abady,ali_sha,blacknaki,hadi_e,hamed_as,hornet,jking,majlesi,meysam_bandar,MiAnAbY,mohammadsd,omidre,poreya,sina_browser,soloshen,zadegh,حمیدmis,علی احمدپور

 

 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
پرداخت آنلاین حق عضویت
فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
تمام حقوق برای گروه تخصصی تعمیركاران محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
سامانه پیام کوتاه گروه : 50002050031501
© Copyright TamirKaran.ir 2010-2021 | Hosted by PersianWhois.com
logo-samandehi