تاریخچه فناوری rfid
تبلیغات تجاری در گروه تخصصی تعمیرکاران ( تعرفه تبلیغات )
تاریخچه فناوری rfid تاریخچه فناوری rfid تاریخچه فناوری rfid تاریخچه فناوری rfid تاریخچه فناوری rfid
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1

  https://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gif
  عضو گروه
  m_eijie آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  September 2010
  نوشته ها
  113
  تشکر
  0
  تشکر شده : 140
  پسندیده شده
  32
  مورد پسند شما
  0
  میزان امتیاز
  370
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض تاریخچه فناوری rfid

  ▪ در سال ۱۸۴۶ م فاراده کشف می کند که نور و امواج رادیویی، بخشی از طیف انرژی الکترومغناطیسی هستند.

  ▪ سال ۱۸۶۴ م ماکسول نظریه میدان های الکترومغناطیسی را ارایه می دهد.

  ▪ در سال ۱۸۸۷ م هاینریش هرتز، برای نخستین بار موفق به ارسال و دریافت موج رادیویی می شود و ویژگی های آن را مطالعه می کند مانند: بازتاب، شکست و قطبش.

  ▪ در سال ۱۸۹۶ م مارکنی، نخستین کسی است که موفق می شود در دو سوی اقیانوس اطلس، امواج رادیویی را ارسال و دریافت کند و به زعم پیروان نظریه مک لوهان، از آن پس کشان مارکنی، شروع می شود.

  ▪ در سال ۱۹۲۲ م رادار اختراع می شود.

  ▪ در سال ۱۹۴۴ م، سلف RFID در ابعادی به اندازه یک چمدان سفر ی بزرگ و مجهز به باتری، در درون هواپیماهای جنگی جای گرفت تا در روی زمین، امکان بازشناسایی هواپیمای خودی از دشمن به وجود آید.

  ▪ در سال ۱۹۴۸ م، هنری استاکمن، اندیشه به کارگیری RFID در ارتباطات را مطرح کرد که تحت عنوان ارتباطات توسط قدرت تابشی معروف شد اما با وجود مسایل لاینحل بسیار، تا حدود سی سال بعد، کاربردی نشد.

  ▪ در دهه۱۹۶۰ م، پژوهش های بنیادی پیرامون به کارگیری فرستنده ـ گیرنده های یک بیتی برای کنترل کالا از طریق رادیویی آغاز شد.

  ▪ در دهه ۱۹۷۰ م، نظارت بر حیوانات از طریق سامانه های RFID عملی شد.

  ▪ در دهه ۱۹۸۰ م، RFID در کنترل ایاب و ذهاب خودروها و کارکنان شرکت ها (در نروژ) به کار رفت.

  ▪ در دهه ۱۹۹۰ م، RFID برای امنیت اسکی بازان و در پرداخت های الکترونیکی نیز به کار گرفته شد.

  ▪ در سال ۲۰۰۲ م، RFID وارد راهبرد توسعه ملی فناوری اطلاعات در کشور کره جنوبی (و چند کشور دیگر) شد. در آلمان نیز شرکت فروشگاه های زنجیره ایمترو (که با شرکت راه آهن شهری فرق دارد) برای نخستین بار از برچسب RFID در فروشگاهی واقع در دوئیس بورگ (آلمان) به جای بارکد استفاده کرد اما چون با اعتراض فعالان حقوق بشر مواجه شد، تا اواخر ۲۰۰۴، توسعه آن را مسکوت گذاشت.

  ▪ در سال ۲۰۰۳ م، از RFID در درون کارت های شناسایی افراد استفاده شد.

  ▪ در سال ۲۰۰۵ م، از RFID و با تزریق تراشه آن زیر پوست انسان، برای شناسایی افراد استفاده شد. همچنین جزوه اینترنت چیزها حاوی کاربردهای RFID در اینترنت، از طرف اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) منتشر شد.

  ▪ در سال ۲۰۰۶ م، کتاب های کتابخانه مرکزی شهر مونیخ (آلمان) مجهز به برچسب RFID شد و از کتابخانه هوشمند بهره برداری شد. در همین سال کالاهای بسیاری در سراسر جهان مجهز به RFID شدند و از RFID در زندان ها، بیمارستان ها، مدیریت اموال اداری (به جای برچسب کالا) استفاده شد.

  ▪ همچنین به کارگیری RFID در درون افزاره های همراه مانند تلفن همراه، ناوشگر همراه و کامپیوتر همراه، مطرح شد و به این ترتیب ملاحظه می شود که:

  RFID ، به گونه ای پرشتاب، تمامی زندگی روی کره خاکی را یا فتح کرده است و یا خواهد کرد و به قول وینت سرف، پدر پروتکل های آی پی، می رود تا بخشی از نشانی اینترنت دوم (IPV۶) شود.آن وقت، دیگر، هر شیء و هر کسی را که مجهز به RFID است می توان در گوگل جست وجو کرد و یافت و با RFID به وی متصل شد.  ● RFID چیــست؟

  معرفی ، مزایا ، کاربردها ، تجهیزات ، قیاس با سیستم بارکد  ● معرفی

  اگر ذیل هربرت مارشال مک لوهان در وبگاه ویکی پیدیا جست وجو کنید، ملاحظه خواهید کرد که وی تاریخ بشریت و توسعه رسانه ها را به چهار دوره شفاهی، کتبی، چاپی (یا کشان گوتنبرگ) و الکترونیکی (با آغاز از کشانی موسوم بهمارکنی) تقسیم بندی می کند. در کشان مارکنی، رسانه رادیو و به بیان روشن تر: فرکانس رادیویی و یا طیف فرکانس، محمل فراخ بخش بزرگی از پیام رسانی ها و ارتباطات است.

  می دانیم که طی بیش از یک قرن، رسانه های رادیویی، حرکت موفقیت آمیزی را از تنه به شاخه و از شاخه به برگ ها و میوه ها ی شجره طیبه ارتباطات و مخابرات، پشت سر گذاشته اند ، اکنون RFID به دوزنده همه چیز و همه کس به هم تبدیل شده است.

  البته این ادامه سلطه کشان مارکنی با یک دگرگونی مفهومی همراه است: اگر مک لوهان، تحت این نام، سلطه رسانه های رادیوـ تلویزیونی را می فهمید (زیرا او در اوج رواج رادیو و تلویزیون و در آغاز عصر های مخابراتی زندگی می کرد و با شروع عصر دیجیتال، در سال ۱۹۸۰ چشم از جهان فروبست) ما اما امروزه تحت این نام باید اینترنت چیزها، تجارت سیار، فروشگاه آینده، روبی و خیلی چیزهای نوظهور دیگر را درک کنیم که همگی فناوری هایی مبتنی بر رادیو و شبکه های رادیویی در بخش دسترسی هستند.

  آری، با ظهور RFID انفجاری عظیم در کشان مارکنی، پدید آمده است و با وقوع کامل آن، RFID به زودی بخشی جدایی ناپذیر از وجود ما، چیزها و موجودیت ها، حیوانات اهلی و وحشی و خلاصه همه زندگی روی کره خاکی می شود. همین جا باید ذکر کرد که RFID اینترنت چیزها را هم پشت سر خواهد گذاشت و به اینترنت همه چیز و همه کس جامه عمل خواهد پوشاند.

  RFID مخفف عبارت Radio Frequency Identification و به معنای «تشخیص هویت رادیویی» است. از این فناوری، اولین بار در ۱۹۶۰ استفاده شد ولی گسترش عمده استفاده از آن با پیشرفت های تکنولوژیکی سرعت گرفته و در حال گسترش است. سیستم RFID از یک ترانسپوندر که «تگ» نامیده می شود دارای یک ریزتراشه متصل به آنتن تشکیل شده است. تگ، روی هر چیزی نظیر پالت محصول در انبار چسبانده شده و دستگاه دیگری به نام قرائت گر با آن تبادل اطلاعات می کند.

  قرائت گر، بسته به نوع مورد استفاده می تواند اطلاعات جزئی و یا شکل ساده یک داده نظیر کد شناسایی را بخواند. RFID مشابه سیستم بارکد است. با این تفاوت که خواندن اطلاعات بارکد منوط به استقرار آن در دید مستقیم اسکنر است، اما تگ RFID از طریق امواج رادیویی خوانده می شود و نیازی به دید مستقیم قرائت گر نیست. قرائت گر RFID می تواند هزار تگ را در یک ثانیه بخواند. سیگنال های رادیویی می توانند از میان مواد غیرفلزی، محیط های بارانی و مه آلود یا برفی و حتی محیط های کثیف و سطوح رنگ زده، عبور کنند. این ویژگی باعث می شود تا تگ های RFID درمقایسه با بارکدها از مزیت های ویژه ای برخوردار شوند.  ● مزایای استفاده از فن آوری RFID

  مزایا استفاده از این تکنولوژی به شرح ذیل میباشد:

  ۱) کاهش هزینه ها (کاهش فعالیت های دستی و افزایش سرعت)

  ۲) اتوماسیون (بدون توقف)

  ۳) کاهش خطا

  ۴) کنترل فرایندهای غیر قابل رویت

  ۵) امکان به روز رسانی بر چسب ها بدون دخالت دست

  ۶) امنیت

  ۷) یکپارچگی

  ▪ برخی کابردهای RFID ها عبارتند از:

  ـ برچسب های هوشمند

  ـ برچسب های امنیتی

  ـ مدیریت خط تولید و انبارها

  ـ چیپ های RFID استفاده شده درکلیدهای خودرو برای مقاصد امنیتی

  ـ سیستم های ضدسرقت

  ـ استفاده در صنایع دارویی برای جلوگیری از ورود مواد اولیه تقلبی به خط تولید

  ـ استفاده در رویدادهای ورزشی

  ـ دریافت عوارض جاده ای

  ـ کنترل موجودی انبارها

  ـ مونیتورینگ کتابخانه ها

  پیش بینی می شود که با رشد روزافزون کاربری های این سیستم، استفاده از این فناوری با سرعت گسترش یابد. با مقرون به صرفه شدن این فناوری در مقایسه با دیگر فناوری های نوری خواندن اطلاعات، از سیطره بارکدها در صنعت کاسته شده و توسط RFID جایگزین شود.  ● تجهیـزات مورد نیاز RFID

  بطور کلی فن آوری RFID از تجهیزات ذیل جهت پیاده سازی بهیه خود کمک میگیرد:

  ۱) انواع برچسب Tag

  ۲) انواع خواننده بر چسب Reader

  ۳) انواع نویسنده اطلاعات Printer

  ۴) آنتن ـ تقویت کننده سیگنال

  ۵) نرم افزار مدیریت اطلاعات

  ۶) بانک اطلاعاتی، ساختار شبکه اطلاعاتی  ● TAG چیــست؟

  همانطور که گفته شد Tag ها وسیله شناسایی متصل شده به کالا، شئ، فردی هستند که ما میخواهیم آنرا رد یابی کنیم.اما اینکه هر یک از کالاها دارای اشکال و ظواهر گوناگون و نیز دارای محیطهای فیزیکی گوناگونی است، این ضرورت را ایجاب میکند تا Tag ها را با توجه به ویژگیهای فیزیکی (ظاهریشان) دسته بندی کنیم.

  ▪ بطور کلی بعضی از ویژگیهای ظاهری Tagها بصورت زیر میباشد:

  الف) Tag هایی که دارای کفه پلاستیکی از جنس PVC میباشند و معمولاً در وسط آنها یک سوراخ دیده میشود که بسیار با دوام بوده و یتوان از آنها بارها و بارها استفاده کرد.

  ب) Tag هایی که شبیه کارتهای اعتباری هستند ومعمولاً به آنها کارتهای هوشمند بدون تمـاس (Contact less Smart Cards) گفته میشود.

  ج) Tag هایی که بصورت لایه های کاغذی بر روی برچسب ساخته میشوند که به آنها برچسب های هوشمند (Smart Labels) گفته میشود.

  د) Tag هایی که در محیطهای قابل فرسایش (مثلاً آب یا مایع) به خوبی کار میکنند. اینگونه Tag ها در کپسولهای شیشه ای قرار دارند.

  ه) Tag های کوچک که در داخل اشیاء عمومی مثل لباس، ساعت، دستبند و .... کارگذاشته میشود. اغلب ممکن است به شکل یک کلیه یا دسته کلید بنظر برسند.

  در صورتیکه بخواهیم Tag ها را با در نظر گرفتن منبع انرژی تامین کننده شان دسته بندی کنیم به ۴ دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

  ۱) Tag های غیر فعال Passive Tags که انرژی و برق مورد نیاز خود را از Reader ها بوسیله یکسری از روش های تراگسیل بدست می آورند.

  ۲) Tag های فعال Active Tags که انرژی مورد نیازشان توسط یک باطری داخلی و جهت برقراری ارتباط دارای یک پردازنده، یک

  حافظه و حسگر می باشند.

  ۳) Tag هایی نیمه غیر فعال Semi-Passive Tags

  که علاوه بر استفاده از باطری داخلی شان، میتوانند از انرژی منتقل شده توسط Readerها نیز بهره مند شوند.

  ۴) Tag های دو طرفه Two way Tagsکه علاوه براستفاده از باطری داخلی شان میتوانند بدون کمک گرفتن از Readerها دیگر اقسام هم شکل خود را نیز شناسایی کرده و با آنها به گفتگو بپردازند
  منبع :Www.TamirKaran.ir

 2. #2

  https://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gif
  عضو گروه
  m_eijie آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  September 2010
  نوشته ها
  113
  تشکر
  0
  تشکر شده : 140
  پسندیده شده
  32
  مورد پسند شما
  0
  میزان امتیاز
  370
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  ● Reader چیست؟

  قبلاً اشاره شد که Reader ها وسایل الکترونیکی هستند که حضور Tag ها را در محیط تشخیص داده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را بازیابی میکنند.

  ▪ سه دسته عمده Reader ها بصورت:

  ۱) مدل ثابت Fixed Type

  ۲) مدل دستی Hand held Type

  ۳) مدل کارت PC Card Type

  ▪ تگ های RFID از نظر ذخیره سازی اطلاعات به دو دسته تقسیم می شوند:

  ۱) تگ های فقط خواندنی

  ۲) تگ های خواندن/ نوشتنی

  داده های ذخیره شده درون یک تگ خواندنی/نوشتنی را می توان تصحیح، اضافه و یا کاملا دوباره نویسی کرد، البته فقط هنگامی که تگ در ناحیه برد موثر قرائت گر باشد. داده های یک تگ فقط خواندنی، صرفاً قابل خوانده شدن بوده و به هیچ وجه قابل تصحیح نیست. تگ های خواندنی/ نوشتنی، عمدتاً تگ هایی گران بوده و از آنها برای ردیابی کالاهای کوچک استفاده نمی شود. این تگ ها عمدتاً فعال بوده و برای ردیابی کانتینرها، وسایل حجیم و کالاهای گران قیمتی به کار می روند که توجیه اقتصادی داشته باشند.  ● اجزای تگ

  تگ های RFID از یک ریزتراشه متصل به آنتن تشکیل شده اند. آنتن، نوعی کوئل سیمی است. این ساختار بسته به نوع کاربرد معمولاً توسط لایه ای محافظ پوشانده شده است. تگ RFID ، با نام Inlay نیز شناخته می شود.

  گران ترین تگ RFID فعال و خواندنی/نوشتنی ممکن است دارای چند ریزتراشه بوده و حافظه ای در حدود یک مگا بایت داشته باشد. بیشتر تگ ها گران هستند. تگ های غیرفعال فقط می توانند ۳۲ تا ۱۲۸ کاراکتر را درون خود ذخیره کنند. بنابراین، کد شناسایی اساساً تنها داده ای است که یک تگ فقط خواندنی در خود جای می دهد. هنگامی که عدد خوانده شد، جزئیات اطلاعات ذخیره شده مربوط به این کد، از درون پایگاه داده، قابل دسترسی است. این عمل مشابه سیستم بارکدهاست.  ● آنتن

  آنتن به ریزتراشه کمک می کند تا اطلاعاتی نظیر کد شناسایی منحصر بفرد محصول را دریافت کند. جنس آنتن ها مس بوده و به صورت مدار چاپی ساخته شده اند. نوع دیگر آنتن، آنتن های قابل پرینت هستند که پیشرفت های آتی، قیمت ساخت آنها را کاهش خواهد داد. یکی از عمومی ترین روش های پرینت آنتن، استفاده از نوارهای فلزی نقره بر روی سابستریت پلاستیکی یا کاغذی است. تست آنتن RFID معمولاً با اهم متر، نت ورک آنالایزر و یا دیگر تجهیزات اندازه گیری امپدانس، امکان پذیر است.  ● ابعاد و اشکال مختلف تگ غیرفعال

  تگ های غیرفعال براساس نوع کاربرد خود، ابعاد و شکل های مختلفی دارند. بعضی از آنها به اندازه یک نوک خودکار یا دانه برنج و یا کوچک تر هستند و زیر پوست چهارپایان اهلی تزریق می شوند تا امکان ردیابی و شناسایی آنها وجود داشته باشد. نوع دیگر از تگ شبیه پیچ وجود دارد که برای مشخص کردن و علامت گذاری بعضی درختان خاص و نیز الوار، از آنها استفاده می شود. از تگ های مربع شکل با ابعاد ۵/۲سانتی متر در سیستم های امنیتی و ضدسرقت نصب شده روی اشیا استفاده می شود. از تگ های فعال دارای ابعاد بزرگ و سنگین برای ردیابی کانتینرها در حمل و نقل دریایی و نیز کامیون ها و واگن های قطار، استفاده می شود.


  ● فرکانس های رادیویی

  تگ های RFID با توجه به نوع کاربرد خود، با فرکانس های مختلف کار می کنند.

  ـ این باندهای فرکانسی، شامل:

  UHF,HF,LF و ماکروویو می شود. تگ هایی که با فرکانس های LF و HF کار می کنند، بسیار ارزان تر از تگ های UHF بوده و از آنها استفاده زیادی در ردیابی حیوانات و کنترل دسترسی می شود. تگ های UHF در مقایسه با تگ های LF و HG، مصرف توان بیشتری داشته اما برد بیشتر و نرخ تبادل سریع تری دارند. از این تگ ها در کاربردهایی که نیازمند تقابل تگ و قرائت گر هستند، بیشتر استفاده می شوند. فاصله خواندن میان تگ و قرائت گر، به اندازه آنتن تگ، اندازه آنتن قرائت گر، به اندازه آنتن تگ و توان خروجی دستگاه بستگی دارد. برد سیستم های LF و HF بسته به نوع کاربرد آنها، از چند سانتی متر تا چندین متر متغیر است. سیستم های UHF ۳۰ متر یا بیشتر برد دارند.


  ● کنترل کیفیت

  کنترل کیفیت Inlay (مجموعه آنتن و ریزتراشه) قبل از بسته بندی بسیار ضروری است زیرا ممکن است قبل از بسته بندی و پرینت، ضربه خورده باشند. ریزتراشه های Inlay ممکن است در خلال فرایند پرینت یا تبدیل وضعیت آسیب دیده باشند. در این صورت، تگ RFID غیرقابل استفاده خواهد بود. برای کاهش این گونه صدمات می توان از سابستریت های خاصی استفاده کرد. برای اطمینان از سلامت ریزتراشه ها و قابل استفاده بودن آنها، کنترل کیفیت بعد از پرینت، اهمیت بسیاری دارد. پس از تولید آنتن RFID، آن را با دستگاه های اندازه گیری امپدانس، تست می کنند. این نکته مهم را باید به خاطر داشت که تجهیزات RFID دستگاه هایی الکترونیکی بوده و نباید در مجاورت با میدان های مغناطیسی قوی و بارهای الکترواستاتیک قرار گیرند.
  منبع :Www.TamirKaran.ir

 3. #3

  https://www.tamirkaran.ir/star/roshan.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gifhttps://www.tamirkaran.ir/star/khamosh.gif
  عضو گروه
  m_eijie آنلاین نیست.

  تاریخ عضویت
  September 2010
  نوشته ها
  113
  تشکر
  0
  تشکر شده : 140
  پسندیده شده
  32
  مورد پسند شما
  0
  میزان امتیاز
  370
  گروه تعمیرکاران تخصصی ترین مرجع الکترونیک در ایران
  Array

  پیش فرض

  ● برچسب های هوشمند

  برچسب های هوشمند حاوی ترانسپوندر RFID بوده و داده ها را به طور اتوماتیک دریافت می کنند. ساختار استاندارد برچسب هوشمند، شامل رویه ای حساس به فشار، یک Inlay و لایه ای زیرین است. Inlay در میان رویه و لایه زیرین قرارگرفته و مجموعه آنها به هم چسبانده می شوند. داده ریزتراشه، هنگامی قابل خواندن است که در معرض سیگنال های قرائت گر قرار گیرد. این سیگنال ها توسط آنتن برچسب دریافت شده و داده ریزتراشه به دستگاه قرائت گر و از آنجا به رایانه یا چاپگر منتقل می شود.

  با حرکت محصول از یک ایستگاه به ایستگاهی دیگر، جابجایی آن کنترل می شود. در صورت نیاز، این داده به روز می شود. برچسب هوشمند می تواند محصول را آشکار کرده و یا ردیابی بی درنگ آن را تصدیق یا شناسایی می کند. برچسب های هوشمند را می توان در مورد مدیریت خط تولید، کنترل تولید، فرایندهای هنگام تولید، شناسایی و مسیریابی اثاثیه همراه مسافران، سرویس های جابجایی کالاهای خاص، ردیابی کانتینرها و سیستم های امنیتی و ضدسرفت، به کار برد. دستگاه هایی وجود دارند که می توانند تگ خام RFID را کد کنند. پس از اینکه برچسب پرینت شد، هر دو را می توان با هم بسته بندی کرد. سابستریت های برچسب ها، انواع مختلفی دارند.

  این امر باعث می شود که به داخل کردن ترانسپوندرها به درون برچسب (قبل ازپرینت کردن لایه رویی) نیازی نباشد. از آنجا که فرایند پرینت ممکن است موجب آسیب رساندن به ترانسپوندرها شود، انجام این فرایند باعث برطرف کردن مشکل می شود. یعنی پرینت لایه بیرونی برچسب، قبل از داخل کردن ترانسپوندر به درون برچسب، راه حل این مشکل خواهد بود. این سیستم، یک مجموعه پرینتر on-demand را ایجاد می کند. در اینجا نیازی به کاغذهای خاص نیست، چون این تجهیزات می توانند تقریباً با هر کاغذی به عنوان لایه رویی برچسب کار کنند. در مرحله بعد ترانسپوندرهای UHF RFID داخل شده به این برچسب هوشمند را برنامه ریزی و کد می کنند. سپس، این دستگاه متن یا شکل بارکد را برای تکمیل فرایند، روی برچسب هوشمند پرینت می کند. برچسب های هوشمند برای کاربردهایی نظیر: انبارداری، کنترل موجودی و ردیابی در خط تولید مورداستفاده قرار می گیرند.

  در این زمینه، پرینترهای رومیزی نیز وجود دارند که فقط مخصوص پرینت برچسب های RFID هستند. این پرینترها عمل خواندن، نوشتن و پرینت برچسب های حاوی ترانسپوندر RFID را به صورت یکجا انجام می دهند. پذیرش و کاربری صنعتی برچسب های هوشمند، امروزه به کندی صورت می گیرد. استفاده از این فناوری به رغم مزیت های فراوان و بازده بالا، صرفاً به علت گرانی تجهیزات در زمان شروع به کار، تا حدودی کند است. بجز کارگاه های کوچک، کارخانه ها و شرکت های صنعتی استفاده کننده از این فناوری، در آینده به طوری گسترده در بازار بین المللی پذیرفته شده و این امر موجب جهانی شدن آنها و بالطبع سود فراوان برای آنها خواهد شد.

  از برچسب های EAS می توان به عنوان تجهیزات ضدسرقت استفاده کرد. این برچسب ها همراه با وسایل مونیتورینگ خود به منظور آشکارسازی کالای برداشته شده بدون اجازه، مورداستفاده قرار می گیرند. از سیستم های EAS در فروشگاه های خرده فروشی و کتابخانه ها نیز استفاده می شود. هنگامی که این برچسب ها به کالایی چسبانده می شوند، هنگام عبور از مقابل آشکارساز EAS، آلارمی را فعال می کنند (همانند دستگاه هایی که در خروجی فروشگاه ها نصب می شوند). هنگامی که مشتری کالای برچسب دار را از فروشگاه می خرد، برچسب توسط یک دستگاه غیرفعال کننده نصب شده در ایستگاه کنترل خروجی، غیرفعال می شود. هنگامی که برچسب غیرفعال شد، به لیست برچسب های مرده منتقل می شود. برچسب های فعال در لیست برچسب های زنده نگهداری می شوند. RFID تنها یکی از فناوری هایی است که در برچسب های EAS استفاده می شود. انواع دیگر عبارتند از: AM و EM . هر یک از سیستم های EAS دارای تجهیزات آشکارسازی خود بوده و برای کارکرد مناسب سیستم باید از آن استفاده شود. به علت وجود سیستم های مختلف ضدسرقت، برچسب های EAS و سیستم های EAS، آزادی بیشتری به فروشگاه ها دهند تا محصولات خود را درمعرض دید مشتریان قرار دهند. این امر به مشتریان امکان می دهد تا کالای خود را قبل از خرید، بخوبی آزمایش کنند.  ● فرایند پرینت برچسب

  در بیشتر مواردی که برچسب ها پرینت می شوند، کاربر از وجود ریزتراشه و آنتن در درون برچسب ها بی اطلاع است. زیرا Inlay توسط روش های مختلفی درون برچسب مخفی می شود. بعضی پرینترها (مثل پرینتر برچسب ها) Inlayهای ساخته شده را گرفته و سپس آنها را به برچسب الحاق می کنند.  ● پرینت برچسب ها

  پرینت برچسب یکی از سریع ترین بخش های در حال رشد این صنعت با استفاده از فناوری RFID است. برچسب های هوشمند و برچسب های پایش الکترونیکی یا EAS به سادگی استفاده می شود در حالی که سیستم های بارکد نوری ممکن است مناسب نباشند.  ● فناوری RFID بدون نیاز به ریزتراشه

  در حال حاضر، سیستم هایی ساخته شده اند که فناوری RFID را بدون نیاز به ریزتراشه، در اختیار می گذارند. بعضی از این سیستم ها با استفاده از قطعات آلومینیمی جاسازی شده درون مواد بسته بندی، یک تگ را تشکیل می دهند.این قطعات سیگنال دریافتی از سوی قرائت گر را برگشت می دهند. سیگنال برگشتی، بیانگر نوع و شکل داده ضبط شده درون تگ بوده و توسط رایانه ترجمه می شود.

  سیستم دیگری که بر فناوری RFID مبتنی است، اما فاقد ریزتراشه می باشد، سیستمی است که با استفاده از قطعات مختلف شیمیایی با درجات مختلف مغناطیس شدگی، ساخته می شوند. این قطعات شیمیایی هنگامی که در معرض امواج الکترومغناطیسی قرائت گر قرار می گیرند، فعال می شوند. هر یک از قطعات شیمیایی، سیگنال منحصر بفرد خود را منعکس می کنند. توسط دستگاه قرائت گر با سیستم دودویی نمایش داده می شود. این سیستم از ۷۰عنصر شیمیایی مختلف استفاده می کند و۷۰ سیگنال مختلف تولید می کند. هر عنصر شیمیایی، از موقعیت خاص خود در یک عدد ۷۰رقمی برخوردار است که به معنای عددی دودویی منحصر بفرد است. این عناصر در قطعات شیمیایی مختلف کنار هم بر روی یک کاغذ خوابانده شده اند که هم قابلیت پرینت شدن دارد و هم می توان آن را درون یک سابستریت جاسازی کرد. با این روش، بارکدهایی تولید می شوند که می توانند از فاصله سه متری اسکن شوند بدون نیاز به اینکه این بارکد در دید مستقیم دستگاه قرائت گر مخصوص باشد. با کمی تغییرات، این فناوری می تواند همراه با سیستم های موجود بارکد استفاده شود تا بدون تغییرات عمده در تجهیزات، یک نوع سیستم RFID را در دسترس قرار دهد. تنها جایی که نمی توان از این سیستم استفاده کرد، محیط ها حاوی مقادیر زیاد آب و اشیای فلزی است، چون آب جاذب امواج رادیویی است و اشیای فلزی نیز سیگنال هایی مشابه را منعکس می کنند.  ● مقایسه RFID با سیستم های بارکدینگ

  RFID ها و فناوری بارکد، از نظر مفهومی مشابه یکدیگرند، اما دو روش متفاوت برای خواندن اطلاعات تلقی می شوند. RFID ها، اطلاعات را از طریق امواج رادیویی می خوانند و نیازی به برقراری دید مستقیم میان تگ و قرائت گر وجود ندارد. بارکدها به صورت نوری خوانده می شوند و برای خواندن اطلاعات باید قرائت گر و بارکد در دید مستقیم یکدیگر باشند.  ● مزیت RFID نسبت به بارکدها

  ▪ عدم نیاز به دید مستقیم هنگام خواندن و نوشتن تگ ها

  ▪ خواندن همزمان چندین تگ با هم (هزار تگ در هر ثانیه)

  ▪ قابلیت خواندن تقریباً ۱۰۰درصد از تگ های RFID بجز مواردی که حاوی بارکد پرینت شده اما آسیب دیده هستند.

  ▪ مشکلات بالقوه و کیفیت بد پرینت بارکدها، موجب عدم امکان دسترسی به اطلاعات درون آنها می شود، این مشکل با استفاده از RFID ها برطرف خواهد شد.

  ▪ تنها مشکل استفاده از RFID ها قیمت گران این فناوری در بدو شروع به کار با آن است. این مشکل، به مرور زمان و با پیشرفت فناوری، حل خواهد شد.

  فریبا آقازاده

  مقالات ارسالی به آفتاب
  منبع :Www.TamirKaran.ir

 

 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
پرداخت آنلاین حق عضویت
فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
تمام حقوق برای گروه تخصصی تعمیركاران محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
سامانه پیام کوتاه گروه : 50002050031501
© Copyright TamirKaran.ir 2010-2021 | Hosted by PersianWhois.com
logo-samandehi